Karel Chába EFT Psychologie

Stres, deprese, úzkost, zlost

 
Radí K.Chába
Kouč a praktik EFT

Zajímá vás, co to je stres, deprese, úzkost a zlost? Chcete vědět, jak tyto negativní emoce vznikají? Chcete tyto své problémy vyřešit?

Co to je stres?

Stres je reakce organismu na zátěž – psychickou nebo fyzickou. Stres může být pozitivní - pomáhá k vyšším výkonům, motivuje a působí jen krátkodobě. Negativní stres - působí psychické, fyzické onemocnění a trvá dlouhodobě. Při stresu používá tělo obranné mechanismy, které ho mají chránit. Pokud jsou ovšem tyto obranné mechanismy aktivovány nepřiměřeně dlouho, dochází k problémům.
V článku Co to je stres? se dočtete mnohem více na toto téma.

Jak stres vzniká?

Za vznik stresu je odpovědný stresor. Tělo na něj reaguje stresovou reakcí. Nejčastějšími stresory jsou:

  • psychické – práce, škola, peníze - strach že nebudu tak dobrý, jak se očekává, že neudělám zkoušku, že nezaplatím složenky.
  • fyzikální – hluk, zima/teplo, málo/hodně světla
  • sociální – špatné vztahy, rozchod, nevěra, špatné stravování, alkohol, málo spánku
  • traumatické – smrt, narození potomka, chronická nemoc, ztráta práce
  • dětské – týrání, školní zátěž, nevhodná výchova a prostředí, ve kterém dítě vyrůstá

Více se dočtete v článku Jak vzniká stres?

Jak na stres?

Stres se dá řešit jedině snahou o odstranění jeho příčin – tedy stresoru. Bylinky, léky, potravinové doplňky, cvičení a meditace jsou posilující a mají svou důležitou úlohu při zvládání stresu, nicméně nejsou samospásné. Jsou vynikající jako prevence.

U mnoha z vás je stres způsoben životním stylem. Špatně se stravujete, špatně spíte, málo nebo vůbec neodpočíváte, bojíte se mnoha věcí (nedostatku peněž, ztráty zaměstnání, opuštění partnerem atd.). Vytvořili jste si negativní přesvědčení a pravdy, které jste používali tak dlouho, až se uložily do podvědomí a vznikly z nich vzorce chování. Musíte tedy změnit své vzorce chování a uleví se vám dlouhodobě.
Co konkrétně to jsou vzorce chování, se dočtete v článku Vzorce chování.
Jak se zbavit vašich stresorů se dočtete v článku Jak se odstraňují negativní vzorce chování?

Co to je úzkost a jak vzniká?

Někdy pociťujete úzkost a nevíte proč, nemá žádnou příčinu. Jindy dokážete pojmenovat konkrétní situace, které vám úzkost vyvolávají. Úzkost se projevuje jako nepříjemná předtucha, obava, strach až po panické ataky, kdy si myslíte, že můžete i umřít. Trvá krátce nebo dlouhodobě. Pokud se úzkost projevuje dlouhodobě, pak nastává problém. Intenzita je od lehkého neklidu až po výraznou (neovladatelnou) paniku. Je několik úzkostných poruch a každá má své specifické projevy.
Více o úzkosti a úzkostných poruchách se dočtete v článku Úzkost.

Jak na úzkost?

Úkolem vaší úzkosti je chránit vás před nebezpečím. Tato „činnost“ vychází z emočního mozku. Ten má za úkol chránit psychické tělo jako takové a dělá to pomocí vzorců chování, které má v sobě uložené. Vzorce se dají měnit.
Co konkrétně to jsou vzorce chování, se dočtete v článku Vzorce chování.
Jak odstranit GAD se dočtete v článku Jak se odstraňují negativní vzorce chování?

O specifických fobiích, sociální fobii a agorafobii se dočtete na této stránce.

PTSD (PTSP posttraumatickou stresovou poruchu) najdete na této stránce.

Co to je deprese?

Při depresi se cítíte dlouhodobě skleslí. Můžete zažívat pocit bezmoci a nechuti k veškerému dějí okolo vás. Nic vás nezajímá, nebaví a netěší. Věci, ze kterých jste mívali radost, s vámi ani nehnou. Mohou se dostavit i pocity viny, únava, úzkost a sebedůvěru máte na bodu mrazu. Máte problém se soustředit na jedinou věc a pocit, že si nic nepamatujete.
Článek Co je deprese? vám odhalí vše, co potřebujete vědět na toto téma.

Jaké jsou příčiny vzniku deprese?

Je jich více. Názory odborníků s v něčem shodují a v něčem rozcházení. Donedávna bylo obvyklé dělit deprese podle příčiny vzniku. Dnes se spíše kouká na souhru vnějších faktorů a vnitřních dispozic jedince.
Mnohem více se dočtete v článku Jaké jsou příčiny vzniku deprese?

Jak na deprese?

Musíte změnit vaše automatické negativní vzorce chování, které určují způsob, jakým vyhodnocujete v přítomném čase konkrétní situace. Váš pohled na svět je díky vašim negativním vzorcům chování natolik skeptický, že upadáte do deprese.
Co konkrétně to jsou vzorce chování, se dočtete v článku Vzorce chování.
Jak zvýšit své sebevědomí se dočtete v článku Jak se odstraňují negativní vzorce chování?

Co to je zlost a jak vzniká?

Příčinou zlosti je obvykle situace nebo událost ve našem životě, kdy se něco děje nebo se stalo a vy si myslíme, že „by to mělo být jinak“. Tuto emoci, kterou zlost bezesporu je, používáte, když je vám bráněno v dosažení cíle a jednání.
Více se dočtete v článku Zlost.

Jak na zlost?

Je to naučená reakce, jak vyplívá z článku Zlost, takže se dá eliminovat. Neměli byste jí ani potlačovat a už vůbec v tomto stavu cokoliv řešit. Musíte změnit vaše automatické negativní vzorce chování, které určují způsob, jakým vyhodnocujete v přítomném čase konkrétní situace.
Co konkrétně to jsou vzorce chování, se dočtete v článku Vzorce chování.
Jak odstranit vaše vzorce spojené se zlostí, se dočtete v článku Jak se odstraňují negativní vzorce chování?

Osobní konzultace a kurz vyřeší váš problém

Klikněte na Chci si sjednat osobní konzultaci anebo Chci se objednat na vzdělávací kurz a zamluvte si nejbližší termín, který vám bude vyhovovat nebo na telefonním čísle + 420 731 498 272

Chci si sjednat osobné konzultaci

Příklady úspěšné spolupráce